BROWSE OUR CATEGORIES
BEST SELLING PRODUCTS
LAOREET IN VITAE AMET
HEY YOU, SIGN UP AND
CONNECT TO WOODMART!
Will be used in accordance with our Privacy Policy
OUT BLOG POSTS
Verím v manželstvo a som na to hrdý!
Manželstvo je, malo by byť, nádherným obrazom Božej lásky a jednoty. Boh stvoril muža a ženu, aby boli spolu a aby sa dopĺňali. Muž svojej milej prináša do života obraz Božej sily, ochrany, istoty,.. žena svojmu milému prináša do života obraz Božej krásy, nežnosti, jemnosti,… Áno krásne to znie, všetci o tom snívajú (prinajmenšom tí mladí/neskúsení). Byť spolu až naveky, milovať sa až za hrob,… No nie sú to len rozprávkové keci? Je to reálne?…
Keby ste mali vieru čo i len ako horčičné semienko a povedali by ste tomuto vrchu: Prejdi odtiaľto tam!, tak prejde, a nič pre vás nebude nemožné. (Mt 17,21) Ježiš nič nehovorí len tak do vetra alebo aby reč nestála. Nielenže naša viera často krát nedosahuje ani veľkosť horčičného zrnka(2mm x 2mm), ale dokonca berieme tieto Ježišove slová na ľahkú váhu. Žiaľ, musím začať moju úvahu smutným konštatovaním, ale dúfam, že nám to pomôže prehodnotiť prístup k veci.
Čo na manželstvo hovorí televízia, hudba, … ? No s výnimkou pár schopných filmov (na ich zrátanie by stačili prsty jednej ruky) je dnes manželstvo neuveriteľne zosmiešňované a už nemá ani cenu papiera. O hudbe už ani nehovorím. Pri dnešnej mentalite „UŽI SI!“ ma to vôbec neprekvapuje. Ľudia prestali veriť v lásku v pravom slova zmysle. Ako povedal Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais: „Naše nešťastie spočíva v tom, že túžime po láske, ale neverím v ňu.“
Je to smutné, no keď niekto sedí hodiny pred seriálmi a filmami, kde románik s ďalšími troma osobami je celkom zaujímavé odreagovanie sa a úplne bežná vec, je smiešne čakať, že sa to neprejaví a neprenesie aj do bežného života. Takže je to smutné, ale medzi neveriacimi a papierovými kresťanmi to je bežná a normálna vec chápať manželstvo len ako papier a možno ešte niečo menej.
Čo na to hovoria kresťanskí manželia? No presne tu vidím kameň úrazu. Predstavte si mladého kresťana, plného síl, radostí, očakávaní. Plný nadšenia zbiera informácie, ako to s tým manželstvom chodí, no často dostáva odpovede nie príliš povzbudivé: „No vieš, láska rýchlo vyprchá…“ „V manželstve je samé trápenie…“ „ Manželstvo ti zovšednie…“ „Už by som vstup do manželstva dobre prehodnotil(a)…“ skrátka, už aj medzi kresťanmi prestáva byť manželstvo posvätným zväzkom lásky z ktorého sa dá čerpať a z ktorého môžu aj iný čerpať, ale naopak zväzkom, ktorý je na príťaž a ktorý človeka takpovediac vyciciava. Sú nespokojencami, ktorí reptajú na svoj údel, a pritom žijú podľa svojich žiadostí;(Júd 1,16). Nie som naivný pubertiak, ktorý má v hlave rozprávkové predstavy o manželstve. Viem a som si vedomý toho, že v manželstve budú aj ťažké chvíle, že hádky musia prísť a že si budeme liezť na nervy a že…
Bojím sa, že pomaly aj my kresťania začíname skĺzať do egoizmu, čo sa odráža aj na mnohých kresťanských manželstvách. Hľadáme ako uspokojiť seba a nie, ako byť požehnaním pre toho druhého. Je to veľká výzva byť v tomto smere príkladom pre dnešný svet. Nie, nejde o to snažiť sa o manželstvo bez problémov, starostí , trápení a ťažkých chvíľ, pretože sme ľudia a aj to musí prísť, ale máme sa snažiť o manželstvo, ktoré odráža Božiu lásku a jednotu. Manželstvo, ktoré bude požehnaním a silným vzorom nielen pre mnohých mladých kresťanov, ale taktiež pre tento svet, ktorý už dávno prestal veriť na manželstvo. Netvrdím, že je to ľahké a že sa to dá dosiahnuť mávnutím čarovného prútika a taktiež som si vedomý toho, že teória je niečo iné ako prax. Čo týmto celým teda sledujem? Chcel by som vás len povzbudiť v nasledovných veciach:
V prvom rade je potrebné, aby sme verili Ježišovým slovám a neprestávali sa za manželstvá modliť. Taktiež je dôležité, aby sme sa na manželstvo začali pozerať tak, ako sa naň pozerá Boh. Ako na požehnanie a príležitosť byť obrazom. Muž obrazom Božej sily, ochrany a žena Božej krásy, nežnosti pre toho druhého a tak spoločne priniesli svetu obraz Boha a Božej jednoty a lásky. Nejestvuje ani vzťah, ani spoločenstvo, ani družná skupina, ktoré by boli príjemnejšie a príťažlivejšie, ako je dobré manželstvo. (Martin Luther). Viem, že ľahko sa píše a hovorí a nechcem byť len teoretikom, preto aj ja potrebujem vaše modlitby, aby som toto všetko o čom tu píšem mohol pretvoriť na krásne svedectvo cez ktoré bude oslávený Boh.
Boh mi toto dáva do srdca, aby som mladých kresťanov, ktorí rozmýšľajú nad krásnou cestou manželstva, ale taktiež aj samotné kresťanské manželstvá, povzbudil. Dôverujme Bohu: „Neboj sa! Len ver.(Lk 8,50)“ a „Kto uverí, nezakolíše.(Iz 28,16)“
Snažme sa o dokonalosť „Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš Otec nebeský. (Mt 5,48) “a buďme vzorom! Verím, že s Bohom je možné krásne manželstvo, plné lásky, radosti a Božej prítomnosti
„A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta. (Mt 28, 20)“
Na dobré manželstvo sú potrební traja: on, ona a Boh. (Fulton J. Sheen)
Článok som písal ešte keď som moju úžasnú manželku nepoznal 🙂 Teraz začíname našu spoločnú cestu životom a budeme sa snažiť byť takým svedectvom, po akom som túžil už pred rokmi 🙂 My sa budeme snažiť a vás prosíme o modlitbu.
Vybavovanie na farskom úrade
Čo a aké dokumenty treba vybaviť pred sobášom na farskom úrade:
Ak ste sa rozhodli pre katolícky sobáš, okrem matriky (klikni pre zobrazenie článku “Vybavovanie na matrike“) je potrebné vybaviť viacero nevyhnutných vecí na farskom úrade, preto sme pre Vás pripravili súhrn dôležitých informácií, aby ste vedeli čo Vás čaká.
Informovať kňaza vo farnosti, v ktorej ste sa rozhodli mať obrad
najneskôr 3 mesiace pred svadbou.
- Zisť či na termín vašej svadby je kostol voľný alebo či vás kňaz vo farnosti môže v ten deň sobášiť (pokiaľ nemáte vlastného kňaza)
- Pokiaľ nie je ani jen so snúbencov z farnosti, kde sa má konať obrad je nutné vybaviť LICENCIU K SOBÁŠU (preklik na časť o sobáši na inom mieste) a doložiť SVEDECTVÁ O KRSTE (krstné listy)
- Ak je jeden so snúbencov nekatolík alebo nepokrstený tak rodný list
- Obaja snúbenci musia prísť osobne
- Vypisuje sa SOBÁŠNA ZÁPISNICA
- Je potrebné priniesť si občianske preukazy
- Priniesť je treba aj údaje o svedkoch : meno, priezvisko, adresa trvalého bydliska a rodné číslo
- Dohodnúť sa na prinesení ŽIADOSTI O UZAVRETIE MANŽELSTVA z matriky
- Dohodnúť sa na absolvovaní predmanželskej prípravy (preklik na predmanželské prípravy)
- Priniesť POTVRDENIE O ABSOLVOVANÍ PREDMANŽELSKEJ PRÍPRAVY
- Ak ste už predtým mali cirkevný sobáš, doložiť „Doklad o neplatnosti predošlého manželstva“
- Ak ste rozvedený/á, doložiť „Kópiu rozsudku o rozvode civilného manželstva“
- Ak ste ako snúbenci mali už civilný sobáš a teraz žiadate o cirkevný, treba doložiť „Sobášny list“
- Ak ste vy, alebo váš partner vdovec (vdova), je potrebné predložiť „Svedectvo o smrti predošlého manžela (manželky)“
Náš tip:
Ako prvé si dohodnite miesto obradu a kňaza ktorý vás bude sobášiť aspoň 6 mesiacov pred svadbou, a následne licenciu (ak nie ste z vybranej farnosti, budete potrebovať licenciu, viac v článku “Katolícka licencia k sobášu“), ostatné potvrdenia sa budú riešiť postupne najmä už konkrétne po dohode s kňazom.
Dobre vedieť: SVEDKOVIA
- musia byť starší ako 18 rokov
- musia byť pokrstení
- nemusia mať vyslúženú sviatosť birmovania
- môžu byť rozvedení
Vankúšiky pod krížik
Kvalitná ručná práca od Fiores
Vybavovanie na matrike
Čo a aké dokumenty treba vybaviť pred sobášom na matrike:
Či už ste sa rozhodli pre katolícky, civilný alebo iný sobáš čakajú Vás vybavovačky na matrike, preto sme pre Vás pripravili súhrn dôležitých informácií, aby ste vedeli čo Vás čaká.
Matriku je dôležité navštíviť najneskôr 2 týždne pred sobášom.
- Obaja snúbenci musia prísť osobne
- Treba prísť na matriku v mieste Vášho trvalého pobytu. Ak každý zo snúbencov spadá pod inú matriku, vyberiete si iba jednu.
- Na matrike sa spisuje “Žiadosť o uzavretie manželstva” (na konci článku)
- Je potrebné si so sebou priniesť rodný list a občiansky preukaz
- Ak ste už predtým mali cirkevný sobáš, doložiť „Doklad o neplatnosti predošlého manželstva“
- Ak ste rozvedený/á, doložiť „Kópiu rozsudku o rozvode civilného manželstva“
- Ak ste vy, alebo váš partner vdovec (vdova), je potrebné predložiť „Svedectvo o smrti predošlého manžela (manželky)“
- Ak jeden zo snúbencov je neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorá je obmedzená vo vykonávaní právnych úkonov, je potrebné predložiť právoplatný rozsudok súdu o povolení uzavrieť manželstvo
- Ak chcete civilný sobáš dohodnete si na matrike aj miesto a čas sobáša
Katolícky svadobný obrad
Sobášny obrad a jeho priebeh:
Ak ste sa rozhodli pre katolícky sobáš, jednou z najčastejších možností je sobášny obrad v rámci sv. omše, ale taktiež je možné požiadať o sobášny obrad bez svätej omše. V nasledujúcich riadkoch Vám priblížime presný priebeh sobášneho obradu
Červenou bude vyznačená časť, ktorá sa týka sobášneho obradu v rámci sv. omše
1. Sobášny sprievod sa zhromaždí pri vstupe do kostola, kde ich kňaz privíta, ak si snúbenci nedohodnú iný spôsob vstupu.
2. Následne vchádza SPRIEVOD do kostola s kňazom na čele. Snúbenci a svedkovia sa postavia na určené miesta pred oltárom (ženích zaujme miesto po pravom boku nevesty), ostatní hostia a rodina zaujmú miesto v laviciach ešte pred príchodom svadobného sprievodu (Kto tvorí sprievod?). Všetci ostávajú stáť.
3. Po prežehnaní a pozdrave nasleduje MODLITBA. Ak sa slávi obrad so sv. omšou, nasledujú ÚVODNÉ OBRADY a v rámci nich aj zmienená MODLITBA.
4. Po modlitbe nasleduje BOHOSLUŽBA SLOVA. Všetci si sadnú a číta sa čítanie a po ňom responzóriový žalm (zvyčajne číta niekto z rodiny snúbencov). Po žalme nasleduje verš pred Evanjeliom, počas ktorého všetci vstanú a ostanú stáť počas čítania celého úryvku Evanjelia.
5. Po Evanjeliu si všetci sadnú – nasleduje PRÍHOVOR („kázeň“) sobášiaceho kňaza
6. Po príhovore kňaza nasleduje samotný SOBÁŠNY OBRAD. Všetci vstanú.
- Otázky snúbencov – odpovedajú obaja postupne (najprv snúbenec a po ňom snúbenica, alebo naopak) „Áno“, alebo „Nie“ – podľa pravdy.
- Nasleduje Manželský sľub formou odpovede na otázky alebo celého manželského sľubu – podstatná časť obradu. Obaja si kľaknú, podajú si ruky (pravú s ľavou ako pri vedení do tanca) a najprv snúbenec a potom snúbenica nahlas zložia svoj manželský sľub.
- Po manželskom sľube kňaz preloží štólu cez ruky novomanželov (tie, za ktoré sa držia) a potvrdí a požehná vzniknuté manželstvo nasledujúcimi slovami.
- Kňaz vyzve novomanželov aby potvrdili manželský sľub prísahou na posvätený kríž. (Odporúča sa, aby si už pred sobášom zadovážili vlastný kríž a potom ho umiestnili v spoločnej domácnosti na čestnom mieste.) Obaja si kľaknú, najprv manžel a po ňom manželka položí dva prsty pravej ruky na kríž pričom prečíta slová prísahy a potom obaja vstanú.
- Po prísahe (spravidla) novomanžel položí na tácku manželské prstene (alebo sú už pripravené na vankúšiku), ktoré kňaz posvätí. Po posvätení si novomanželia navzájom navlečú prstene, pričom hovoria určený text.
- Nakoniec obaja vstanú (ostatní prítomní v kostole počas celého obradu
stáli) a môžu sa po prvý raz ako manželia pobozkať.
Kňaz: M. a M., rozhodli ste sa uzavrieť sviatostné manželstvo. Teraz nastáva tá chvíľa, keď Kristus Pán tu pred zástupcom Cirkvi a pred Cirkevnou obcou sviatostne spečatí vašu lásku. Preto sa vás pred Bohom a Cirkvou pýtam: Je toto vaše rozhodnutie slobodné a úprimné? Ženích: Áno.; nevesta: Áno.
Kňaz: M. a M., ste rozhodnutí žiť v úprimnej láske a vo vzájomnej úcte po celý život? Ženích: Áno.; nevesta: Áno.
Kňaz: Chcete si založiť rodinu. Pýtam sa vás pred Bohom a Cirkvou. Chcete s láskou prijať deti ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a podľa zákonov jeho Cirkvi? Ženích: Áno.; nevesta: Áno.
Kňaz sa pýta najprv ženícha:
Kňaz: M., beriete si (berieš si) M. za svoju manželku?
Muž: Beriem.
Kňaz: Sľubujete (sľubuješ) pred všemohúcim Bohom, že jej budete (budeš) verným manželom a že ju nikdy neopustíte (neopustíš) ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe, a že ju budete (budeš) milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Muž: Sľubujem.
Potom sa kňaz pýta nevesty:
Kňaz: M., beriete (berieš si) M. za svojho manžela?
Žena: Beriem.
Kňaz: Sľubujete (sľubuješ) pred všemohúcim Bohom, že mu budete (budeš) vernou manželkou a že ho nikdy neopustíte (neopustíš) ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ho budete (budeš) milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Žena: Sľubujem.
Muž povie žene
(meno M. treba vysloviť v štandartnom tvare)
Ja, M., beriem si teba, M., za manželku a sľubujem pred všemohúcim Bohom, že ti budem verným manželom a že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života.
Žena povie mužovi:
Ja, M., beriem si teba, M., za manžela a sľubujem pred všemohúcim Bohom, že ti budem vernou manželkou a že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života.
A ja v mene svätej Cirkvi potvrdzujem, že ste uzavreli sviatostné manželstvo a požehnávam ho v mene Otca i Syna + i Ducha Svätého. Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje.
Všetci: Amen.
Pred oltárom nášho Pána Ježiša Krista prisahám, že svoj manželský sľub dodržím. Tak mi Pán Boh Pomáhaj!
Najprv manžel vezme manželkinu obrúčku a odovzdáva ju slovami:
M., prijmi tento prsteň ako znak mojej lásky a vernosti v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
Toto isté urobí potom manželka.
7. Nasledujú MODLITBY VERIACICH („prosby“)– všetci stoja (zvyčajne ich tiež číta niekto z rodiny novomanželov).
8. Ak je iba obrad, bez omše, modlitby veriacich sa zakončia Modlitbou požehnania novomanželov, ktorú prednesie kňaz. Ak sa obrad slávi so sv. omšou, tento bod sa presúva až po modlitbe „Otče náš!“
9. Ak sa slávi sv. omša, obrady pokračujú PRINÁŠANÍM OBETNÝCH DAROV – zvyčajne ich prinášajú buď novomanželia, družičky alebo niekto z rodiny.
10. Nasleduje MODLITBA NAD OBETNÝMI DARMI, potom PREFÁCIA a EUCHARISTICKÁ MODLITBA.
11. Nasleduje MODLITBA PÁNA – „Otčenáš“
12. Ak je súčasťou obradu aj SV. PRIJÍMANIE, pristupuje sa k nemu teraz – v prípade obradu sláveného vo sv. omši, je obrad sv. prijímania vždy.
13. POŽEHNANIE A ZÁVER OBRADU.
14. Po požehnaní novomaželia a svedkovia pristúpia k oltáru a spoločne s kňazom PODPÍŠU SOBÁŠNE ZÁPISNICE – štátnu aj cirkevnú – a to celým menom, novomanželka v tvare: „Krstné Meno Nové Priezvisko, rod. Priezvisko Za – Slobodna“. Ostatní hostia a rodina môžu – ak je na to miesto – vytvoriť špalier pre sprievod z kostola von.
15. Potom nasleduje SPRIEVOD Z KOSTOLA: Kňaz drží v ruke bielu štólu. Novomanželia z dvoch strán pristúpia, každý chytí do ruky jeden koniec štóly a kňaz ich takto vyvádza von z kostola. Za nimi nasledujú svedkovia a postupne ostatní hostia.
Tip: Svadobný sprievod
Je na výbere novomanželov, ako bude vyzerať ich svadobný sprievod, a ktorý ľudia ho budú tvoriť. My Vám ponúkame jednu z tradičnejších možností svadobného sprievodu:
- sa nesie vankúšik s krížikom (ak je tak spolu s vankúšikom s obrúčkami)
- ide sprievod s miništrantmi a kňazom (ten ide vždy)
- Mama nevesty s otcom ženícha
- idú svedkovia
- idú malé družičky (ktoré rozsýpajú lupienky)
- ženích v sprievode svojej mami
- družičky a družbovia
- nevesta v sprievode svojho otca